Bitcoin ticaretinin arkasında kim var

Hasan06

New member
Bitcoin ile giderek daha fazla yatırımcı spekülasyon yapıyor. Emeklilik fonları gibi büyük yatırımcılar arasında en popüler kripto para birimine de artan bir ilgi var. Peki perde arkasında gerçekte ne oluyor?
Yazan Till Bücker, tagesschau.de

En önemli kripto para birimi için, 2021 zaten son derece çalkantılı bir yıl. Ocak ayının başlarında, Bitcoin - 2009'da icat edildi - 41.000 $ 'ın üzerinde yeni bir rekor kırdı. O zamandan beri, başlangıçta bir ödeme aracı olarak tasarlanan dijital para birimi, zaman zaman yeniden değer kaybetti - birkaç saat içinde yüzde 20'ye varan döviz kuru kayıpları ile. Örneğin, Tesla patronu Elon Musk'tan gelen basit bir tweet ve özel yatırımcıların internet forumlarında yaptığı tartışmalar, geçen haftanın sonunda fiyatı yüzde 20 artırmaya yetti.

Bu rollercoaster yolculuğu, yüzde 60'ın üzerinde pazar payıyla en büyük dijital para birimi olan manşetlere çıkmaya devam ediyor. Sektördeki kişiler uzun zamandır Bitcoin'e artan ilgiyi bildiriyorlar: Özel şahısların yanı sıra bankalar, sigorta şirketleri ve fon şirketleri gibi büyük kurumsal yatırımcılar artık piyasaya giriyor. Almanya'daki ilk "kripto fonu" Patrick Karb, Frankfurt merkezli Hauck & Aufhäuser Innovative Capital GmbH Genel Müdürü. Tagesschau.de ile yaptığı röportajda "Yatırımcılardan özellikle kurumsal tarafta büyük talep görüyoruz" diyor. Bu nedenle özel banka Hauck & Aufhäuser, şubeyi Eylül ayında kurdu ve yılın başında Alman finans endüstrisinin sadece Bitcoin gibi dijital değerlerden oluşan ilk fonunu kurdu. Banka, e-para birimini oluşturan kapsamlı hesaplama kodlarını yöneten ve güvence altına alan kripto sorumlusu rolünü üstlenen Berlin fintech Kapilendo ile işbirliği yapıyor.

Küçük yarı profesyonel yatırımcılardan emeklilik fonlarına, emeklilik fonlarına ve diğer yatırım fonlarından MDAX gruplarına kadar müşterilerden gelen talep çok büyük. Bu aynı zamanda bitcoin'in son gelişmelerinden kaynaklanıyor. Karb, "Konu medyada da geniş çapta yayıldı, böylece kripto para birimleri sadece özel sektörde değil, aynı zamanda kurumsal sektörde de daha popüler hale geldi," diyor. Özellikle Corona krizinde alternatifler aranmaktadır - Bitcoin ayrıca tabiri caizse güvenli bir sığınak olarak hizmet eder.Erkekler çoğu zaman Bitcoin'e yatırım yapar. Büyük ABD bankası Goldman Sachs'ın hammadde müdürü Jeff Currie CNBC'ye "Şu anda Bitcoin'deki 700 milyar ABD dolarının yaklaşık yüzde biri kurumsal paradır" dedi. Çoğunluğu özel şahıslar tarafından takas edilmektedir.

Büyük bir Alman çevrimiçi bankasında yaklaşık 100.000 yatırımcı profili üzerinde yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, bu kripto yatırımcılarının yüzde 90'ı erkek. Frankfurt Leibniz Finansal Pazar Araştırmaları Enstitüsü'nden bilim adamları, çalışmada ortaya çıkan diğer tipik özellikler, nispeten yüksek bir gelir ve teknolojiye belirli bir yakınlıktır. Ama bu ticaret gerçekte nasıl işliyor? Herhangi bir düzenleme neredeyse yok "Harekete geçmeden önce Coinmarketcap veya Bitstamp platformlarındaki fiyatları gözlemliyoruz" diye açıklıyor fon yöneticisi Karb. Yabancı geleneksel borsaların açılması ve kapanması, satın alma anında da önemlidir. Bankacı, "Kripto piyasası ile geleneksel piyasa arasında bir korelasyon görebiliyoruz. Makroekonomik durum birçok durumda Bitcoin'i de etkiliyor" dedi. Örneğin, Gamestop hissesinin spekülasyonu konusundaki anlaşmazlıktan da faydalandı. Öte yandan, özellikle hafta sonları genellikle daha az dalgalı fiyatlar vardır. Bitcoin geliştirme yasaları genellikle karmaşıktır ve her zaman mantıklı değildir.Karb, çoğu Almanya'da yeterli onaya sahip olmadığı için, banka özel kripto borsaları aracılığıyla doğrudan ticaret yapmaz. "Açıkça tanımlayamadığımız kaynaklardan bitcoin almaktan kaçınmak istedik." Blockchain'de, Bitcoin'in arkasındaki teknoloji ve bir tür dijital kayıt defterinde, menşe kaynakları bilinmemektedir.

Bu nedenle Hauck & Aufhäuser, Frankfurt bankası Scheich'i onaylı bir kripto sorumlusu olan bir komisyoncu olarak devreye soktu. Karb, bu en azından kara para aklama riskini azalttığını söylüyor. "Bir işlemi devreye aldığımızda, Kapilendo tarafından doğrulanır, onaylanır ve sipariş iletilir. Ardından banka şeyhi, Coinbase veya Kraken gibi çeşitli borsalar aracılığıyla kripto piyasasında kapanır ve bize fonun cüzdanındaki bitcoinleri sağlar." Bankalar İlk çeyreğin sonunda kurumsal yatırımcılar için bir kripto ticaret platformu başlatmayı planlayan Münih'teki Scheich bankası veya von der Heydt bankası için yazılım, Frankfurt merkezli Blocksize Capital tarafından geliştiriliyor. . Bankaların broker olarak hareket etmesini sağlar. Genel müdür Christian Labetzsch'in bildirdiğine göre, teknoloji 50 kripto borsasının likiditesini bir araya getiriyor. Frankfurt School of Finance mezunu Leon Berghoff, mümkün olan en iyi fiyat 100 milisaniye içinde tanınır ve işlem hemen uygulanır. Yönetim tagesschau.de. Almanya'daki istisnalar, örneğin, BISON uygulaması ile Stuttgart Borsası ve BSDEX (Stuttgart Borsası Dijital Borsası) veya Berlin kripto bankası Bitwala'dır. Çoğu yatırımcı, borsada hem avantajları hem de dezavantajları olan bir hesap açar. kendin getir. "Ticaret başlangıçta çok daha şeffaftır: ticaret verilerini kullanarak kripto borsasında neler olduğunu tam olarak görebilirsiniz" diyor Berghoff. Diğer bir avantaj, nispeten düşük işlem maliyetleridir.

Öte yandan, velayet bir risktir. Düzenli ticarette kripto para birimi de borsada saklanmalıdır. Berghoff, "Borsalar hacker saldırılarına maruz kalabilir ve para kaybolabilir" diye uyarıyor. Daha iyi bilinen borsalar artık daha profesyonel ve daha iyi korunuyor. Düzenleme ve devlet güvenliğinin olmaması da özel yatırımcılar için bir sorun haline gelebilir.Bir Bitcoin alıcıya nasıl ulaşır? Leon Berghoff, Sixtant başlangıçta kantitatif olarak adlandırılan bir tüccar ve bu nedenle yatırımcıların satın alabilmelerini sağlamaktan müştereken sorumludur. Hiç Bitcoin. Şirket, kripto sektöründe küresel bir yüksek frekanslı tüccar. Kural olarak, bu tür tüccarların FTX, Binance, Bitstamp veya Bitso gibi kripto borsalarıyla sözleşmeleri vardır ve orada her zaman yeterli Bitcoin bulunduğundan emin olurlar. Karşılığında bir ücret alıyorlar. "Bir yatırımcı bir kripto para birimi satın almak veya satmak isterse, bu ticaret için her zaman karşı taraf olmaya hazırız" diyor Berghoff. Bu işlemler çok sık gerçekleştiğinden, yüksek frekanslı tüccarlar saniyede birkaç işlem gerçekleştirir. Bu, alış ve satış fiyatı arasındaki farkı düşük tutmaya yöneliktir. Sixtant, coinleri ilgili borsadan ödünç alır veya açık piyasadan satın alır.
 
Üst