Adaletin milyonlarca bitcoin'i var

Hasan06

New member
Kempten'de bir hazinenin üzerinde oturuyorsunuz. Allgäu'daki savcıda yaklaşık 74 milyon euro bulunuyor. Orada vurguladıkları gibi bakımlı ve güvenli. O kadar güvence altına alınmış ki, yargı bizzat parayı alamıyor. Bunlar, birkaç yıl önce bir siber suçlu tarafından ele geçirilen bitcoinler. Sanal paralar dijital, parola korumalı bir cüzdanda saklanır. Adam cezasını çoktan çekiyor, ancak cüzdanın şifresini vermiyor. Kempten savcılığının şu anda kripto para olarak milyonlarca avroya sahip - ancak bunları kullanamıyor.

Almanya'daki diğer savcılar daha mutlu durumdalar: son yıllarda ele geçirilen kripto parayı adli kasaya aktarabildiler - bu şekilde en az 50 milyon euro toplandı. Bununla birlikte, WDR ve federal eyaletlerin yargı makamlarının "Süddeutscher Zeitung" (SZ) tarafından yapılan bir anketin ortaya çıkardığı üzere, ele geçirilen çok sayıda Bitcoin hala ülke çapında kullanılmıyor. Rekor seviyede olan kripto para biriminin mevcut günlük oranına göre 100 milyon euro civarında. Kempten davası dahil değildir.

Frankfurt ve Berlin'de Milyonlar Frankfurt am Main Savcılığının bir parçası olan Hessen İnternet Suçlarıyla Mücadele Merkez Ofisi (ZIT), 2019 ve 2020 yıllarında çeşitli işlemlerde toplamda yaklaşık 2.200 Bitcoin ele geçirdi ve bunları henüz kullanmadı. Şu anda yaklaşık 93,7 milyon Euro değerinde. Berlin'de, savcılığın Ekim 2020'de el konulan dikkate değer miktarda bitcoin'i var. O zamanlar kripto paralar yaklaşık 700.000 Euro değerindeydi, şimdi üç milyon Euro'nun biraz altında. Teşkilat, kurtarmanın "amaçlanmış" olduğunu duyurdu. Bu henüz gerçekleşmedi çünkü "Berlin savcılığı için bir hesap açılmalıdır". Bitcoin, Etherum veya Ripple gibi kripto para birimleri, genellikle uyuşturucu, sahte para, silah veya diğer yasaklanmış malları satmak için sözde Darknet'te yasa dışı iş yapan suçlular tarafından kullanılır. Hacker saldırıları veya casusluk yoluyla para kazanan siber suçlular genellikle bunu kripto paralara yatırır.

Cezai suçlarda varlık geri kazanımı ve ceza muhakemesi kanununda acil satış, bu tür malların önemli bir değer kaybı riski varsa satılabileceğini şart koşar - ki bu genellikle kripto para birimleri için döviz kurlarında bazen keskin dalgalanmaların olduğu durumdur. Savcılık, sanık nihayet mahkum edilmeden önce bir satış emri verebilir. Karardan sonra, bitcoinler nihayet devlet hazinesine eklenebilir. Bavyera, Rhineland-Palatinate ve Schleswig-Holstein gibi birçok federal eyalette kripto paralar olabildiğince çabuk satılıyor. Örneğin Bavyera'da, 2018'de yaklaşık 12 milyon euro değerinde kripto varlıkları Landesjustizkasse Bamberg tarafından açık artırmaya çıkarıldı. Para, Hansa Pazarı operatörlerinden ve haklarında henüz nihai bir karar verilmeyen platformlara temin edildi.

Kripto para birimleri için merkezi işlem ajansları Bu arada, birçok federal eyalette siber suçlar için öncelikli savcılık büroları ve kripto para birimlerinde ele geçirilen değerlerle başa çıkmanın yolları belirlendi. 2017'de oluşturulan Ceza İnfaz Kanunu'nun 77a paragrafı, federal eyaletlerdeki kripto para birimleri için merkezi işlem merkezlerinin kurulmasını sağlar - ancak bunlar henüz her yerde mevcut değildir. Özellikle bitcoinlerin ele geçirilme olasılığının daha düşük olduğu daha küçük federal eyaletler henüz bu tür ofisler kurmamışlardır.Savcılar arasında yapılan bir anketin gösterdiği gibi, ele geçirilen kripto para birimlerini satmak için çevrimiçi ticaret platformları kullanıldı. Kuzey Ren-Vestfalya'da gelecekte Bitcoin ve diğer para birimlerinin satılabileceği ayrı bir eyalet ticaret platformu kurulacak.
 
Üst